Bruselský terorista jako ilustrace evropské migrační politiky.
– Přicestoval v roce 2011 na dnes nechvalně známou Lampedusu. Ilegálně, lodí. Z Tuniska, země, kam Evropané jezdívají na dovolenou, a kde více či méně spokojeně žije 12 milionů lidí.
– Mladý, zdravý muž s kriminální minulostí. Podle některých zpráv byl již v Tunisku souzen přímo za terorismus, v každém případě měl doma v Tunisku bohatý trestní rejstřík. V době jeho příjezdu proti němu soudy v Tunisku vedly další řízení, dá se tedy říct, že utekl před spravedlností.
– Byl zralý na okamžitý návrat, jenže jsme v Evropě. Vypravil se tedy z Itálie do Švédska, kde pobýval pod několika identitami. V roce 2012 byl zatčen v Malmö kvůli držení drog. Poté byl odsouzen ke dvěma letům a dvěma měsícům vězení. Poté byl ze země vyhoštěn.
– Ale ne do Tuniska, byl vyhoštěn do Itálie. Dlouho se tam neohřál a odebral se do Belgie. V té době už ho italské tajné služby identifikovaly jako radikalizovaného. To byl rok 2016. Takže o něm Italové věděli. Přesto s ním nedokázali udělat vůbec nic. Jen ho nechali odejít do Belgie.
– Italové zprávu o radikalizovaném Tunisanovi sdíleli s belgickými orgány, na jejichž území se tehdy již nacházel. Italové Belgičanům řekli, že plánuje cestu do Sýrie, aby se tam přidal k ISIS. Belgické úřady neměly čas to prověřit, jelikož měly takových Abdessalemů v té době hodně.
– S touto veselou osobní historií podává Abdessalem 5. listopadu 2019 v Bruselu žádost o azyl. Následující rok byla tato žádost zamítnuta, protože se nedostavil ani k úvodnímu pohovoru na úřadě. V roce 2021 byl z belgického národního registru zcela vyřazen. Ale že by měl být snad vyhoštěn? Ha, úřady neznaly jeho doručovací adresu. A někde ho držet by bylo nehumánní.
– Následující čtyři roky se pohybuje v belgickém islamistickém podzemí, které mu zajišťuje relativně pohodlný život. Ale nijak se neskrývá. Má rodinu, dokonce cestuje.
zdroj textu a foto: Alexand Vondra

Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.