, ,

Mají americké zbraně prodávané Evropě „kill-switch“?

Posted by

O problematice vypojení sofistikovaných zbrojních systému na dálku se spekuluje velmi dlouho.

Možnost vypnout zbraň neposlušným armádám, nebo v případě, že by mohly být použity proti zemi výrobce je určitě lákavá a pro tajné služby, nebo velitelství armád i žádoucí. Zbraně se kradou, přeprodávají, spojenci mohou zradit, stát změnit politický směr a ze spojence je nepřítel.

První „veřejné přiznání“ se objevilo v souvislosti se stíhačkami F-35. učinil ho šéf komunikace německé zbrojovky Hensoldt Joachim Schranzhofer.

EuroToday uvádí:

Dohoda za 8,3 miliardy eur, která má dodat Německu v příštím roce některé z nejmodernějších stíhaček na světě, je nyní v centru širší debaty o evropské závislosti na americkém vojenském vybavení. Zatímco spekulace o USA kontrolovaném vypínači v F-35 kolují již roky, nedávný vývoj vnesl do diskuse novou naléhavost.

Zprávy o tom, že USA dodané stíhačky F-16 na Ukrajině přestaly fungovat – kvůli pozastavení podpory radarového systému, spíše než kvůli přímé deaktivaci – posílily obavy, že by USA mohly vykonávat podobnou kontrolu nad budoucí německou flotilou F-35.

Joachim Schranzhofer, šéf komunikace v německé obranné společnosti Hensoldt, v rozhovoru pro Bild uvedl, že myšlenka na F-35 je „více než jen fáma“. Pokud by to byla pravda, pak by taková schopnost poskytla USA bezprecedentní úroveň kontroly nad vojenskými schopnostmi svých spojenců, což by potenciálně ohrozilo evropskou bezpečnostní autonomii.

Stručně řečeno, když by americký president rozhodl a zmáčkl správné tlačítko, mohl by vypojit a uzemnit nejen F-35, ale třeba i tanky, radarové systémy, protivzdušnou obranu typu Patriot a cokoliv s chytrým ovládáním.

Izrael se proti podobné možnosti brání tím, že ovládací software využívá vlastní. Právě v F-35. Řídí se zjevně heslem důvěřuj ale …