
autor: Michael Shellenberger
Vládní označení AfD za „extremistickou“ vytváří základ pro to, aby strana byla zakázána a pronásledována její členové
Od druhé světové války Němci definují svou národní identitu kolem své oddanosti liberální demokracii. Po pádu Třetí říše napsali architekti nové republiky ústavu, známou jako „Základní zákon“, která měla zabránit návratu tyranie. Chrání svobodu projevu, svobodu shromažďování a svobodu tisku. Omezuje pravomoci volených vůdců a vyžaduje nezávislé soudnictví. A systém fungoval. Dokonce i v krizových okamžicích – znovusjednocení, terorismus, ekonomický chaos – německé instituce z velké části vydržely.
Německá liberální demokracie je dnes ve vážném ohrožení. Vláda vážně uvažuje o zákazu nejpopulárnější politické strany v zemi, Alternativy pro Německo (AfD). V únorových celostátních volbách se umístila na druhém místě a nyní v průzkumech vede. Vzedmula se díky kampani proti masové migraci, nedostatku energie a erozi národní suverenity. Místo aby se německý politický establishment pokusil stranu porazit prostřednictvím otevřené debaty a spravedlivých voleb, obrátil se k soudům, zpravodajským službám a jazyku národní bezpečnosti.
Dnes domácí tajná služba označila AfD za „potvrzenou extremistickou organizaci“, což je označení, které otevírá dveře nepřetržitému sledování, tajné infiltraci a zákazu. „Je mi jasné, že zákaz musí přijít,“ řekl člen vládní Sociálně demokratické strany (SPD). To vše v době, kdy státní zástupci využívají nové zákony o svobodě projevu proti kandidátům a příznivcům AfD, pokutují je, šikanují je a v některých případech se je snaží diskvalifikovat z kandidatury. Za zavřenými dveřmi odmítli vůdci parlamentu poskytnout AfD základní ubytování, včetně přístupu do zasedacích prostor. To, co začalo jako demokratická soutěž, se mění v něco jiného.
zdroj: Public News
