Pandemická dohoda WHO: vývoj, kontroverze a rizika

Posted by

Názory a úvahy z internetu, převzato

Cecílie Jílková

WHO schválila návrh znění globální pandemické dohody. Kritici varují před jejím přijetím. Spojené státy se jednání již neúčastní.

větové zdravotnické shromáždění (WHA) v noci schválilo návrh znění dohody o společném postupu při řešení pandemií, na které WHO pracovala více než tři roky. Dle WHO má pandemická dohoda přispět k efektivnější mezinárodní reakci na budoucí pandemie prostřednictvím rychlejší a koordinovanější spolupráce.

Dlouhý vývoj a klíčové kontroverze

Proces začal v prosinci 2021, kdy WHO odsouhlasila zahájení vývoje „historické globální pandemické dohody“ jako reakci na zkušenosti z pandemie COVID-19. Předseda Evropské rady Charles Michel poprvé představil návrh mezinárodní smlouvy o boji proti pandemiím již v listopadu 2020 na Pařížském mírovém fóru.

Hlavním bodem při vyjednávání byla otázka předávání technologií pro výrobu vakcín rozvojovým zemím. Nejchudší státy během pandemie covidu-19 údajně pozorovaly, jak bohaté země monopolizovaly dodávky vakcín a testů.

Kritické hlasy a obavy

Proces přípravy dohody provázela řada kritických hlasů. Organizovaná skupina 21 britských poslanců v červnu 2023 navázala spolupráci s odborníky a vyzvala k pečlivému přezkoumání návrhu. Předseda parlamentní skupiny pro reakci na pandemie Graham Stringer prohlásil: „Musíme sami rozhodovat o tom, jak budeme v této zemi zvládat hrozby pro veřejné zdraví.“

Dr. David Bell, bývalý vědecký pracovník WHO, varoval, že dohoda v navrhovaném znění by předala WHO pravomoc nařizovat opatření včetně „významných finančních příspěvků jednotlivých států, cenzury vědecké diskuse, lockdownů, omezení cestování, nucených lékařských prohlídek a povinného očkování“ při jakémkoliv „stavu ohrožení veřejného zdraví“.

Kritici také poukazovali na to, že WHO by získala bezprecedentní pravomoci k vyhlašování pandemií a nařizování protiopatření, a to se silou mezinárodního práva. V USA dokonce vznikla petice s názvem #ExitTheWHO, která upozorňovala, že WHO je provázaná s Komunistickou stranou Číny.

Spojené státy od dohody odstoupily

Spojené státy odstoupily od jednání o Pandemické dohodě WHO v roce 2025 poté, co prezident Donald Trump krátce po své inauguraci oznámil vystoupení USA z WHO. Trumpovo rozhodnutí vychází z jeho kritiky WHO za špatné zvládnutí pandemie COVID-19, nepřiměřené finanční zátěže pro USA a skeptického postoje k mezinárodním institucím.

USA, které byly největším přispěvatelem WHO s 1,3 miliardami dolarů v letech 2022–2023, se tak připojily k Argentině a neúčastnily se závěrečných jednání o dohodě

Kontroverzní body dohody

Mezi nejvíce kritizovaná ustanovení návrhu patřily:

Mezinárodní zdravotní řád a jeho změny

Souběžně s přípravou pandemické dohody probíhaly i práce na změnách Mezinárodního zdravotního řádu (MZŘ). Světové zdravotnické shromáždění 1. června 2024 odsouhlasilo řadu pozměňovacích návrhů MZŘ, včetně nové kategorie „pandemické mimořádné události“.

Změny MZŘ zavádějí nový finanční mechanismus a kompetence v oblasti kontroly dezinformací. Státy mají nyní deset měsíců na to, aby navrhované změny přezkoumaly a případně využily svého práva na jejich nepřijetí.

Budoucnost dohody

Aby nová pandemická dohoda vstoupila v platnost, musí ji formálně schválit členské státy WHO. Finální schválení a formální přijetí dohody, včetně ratifikace jednotlivými zeměmi, je očekáváno v průběhu roku 2026, protože proces zahrnuje dolaďování detailů a právní harmonizaci mezi státy. Přesný termín finálního schválení zatím nebyl stanoven.

Pro členské státy WHO, které dohodu přijmou, to bude znamenat významné změny v přístupu k řešení zdravotních krizí. Kritici trvají na tom, že dohoda může představovat nepřijatelný zásah do národní suverenity a individuálních práv.

„Boj začíná na národní úrovni, protože koneckonců jsme všichni suverénní národy a musíme bránit naši suverenitu,“ prohlásil evropský poslanec Cristian Terhes během tiskové konference v květnu 2023, kde spolu s dalšími europoslanci varoval před přijetím dohody.

zdroj:


reklama: