Soukromé názory ze sociálních sítí
převzato od:

Válka jako byznys aneb jeden velice zajímavý příběh z Belgie..
.. jsem našel na X neboli Twitteru vyzdrojovaný články v médiích. Belgický Strnad se jmenuje Freddy Versluys a vlastně to není ani tak kritika něho, nýbrž politiků, kteří nám vládnou.
Příběh začíná v roce 2014. Tehdy belgická armáda vyřadila ze služby své tanky Leopard 1A5 a zbavila se jich za 37 000 eur za kus, později prosákla informace, že to mohlo být ve skutečnosti i pouhých 15 tisíc za kus.
Firma OIP, kterou vlastní právě hlavní hrdina příběhu Freddy, jich koupila 50 spolu s velkou zásobou náhradních dílů včetně kanónů a motorů. Všechny tyto tanky, stejně jako 70 bývalých belgických obrněných transportérů americké výroby M113A1B a 38 protiletadlových tanků Gepard, byly od té doby uskladněny v suchu, v obrovském hangáru umístěném v Tours nedaleko Tournai v Belgii, který se stal jedním z největších soukromých skladů výzbroje v Evropě.
Bylo tam i 112 bývalých rakouských armádních lehkých tanků SK-105 Kürassier a 100 bývalých italských armádních tanků VCC-2 (italská verze tanku M113). Celkem měl OIP Land Systems na skladě asi 500 obrněných vozidel.
Na konci roku 2022 a na začátku roku 2023 přišla panika a po celé Evropě se začaly shánět zbraně pro Ukrajinu. V té době už Freddy prodal 46 ze svých 70 M113A1B z majetku belgické armády do Spojeného království, které je obratem dodalo Ukrajině. Najednou si i belgická vláda vzpomněla, že by také mohla něco poslat, ale žádné tanky už neměla. Vzpomněla si proto, že kdysi jakési tanky prodala a obrátila se na Freddyho, kterému začala válečná pohádka. Nabídl je belgické vládě ke zpětnému odkupu za 500 tisíc Euro za kus, celkově ca 25 miliónů euro.
Belgická ministryně obrany, socialistka Ludivine Dedonder zuřila a obvinila ho z lichvy „zatímco Ukrajina hoří“. Strašně se naštvala a veřejně řekla, že takovou částku platit nebude. Je to pochopitelné, Belgičané naštvaní gigantickou inflací by asi úplně nestrávili, kdyby vláda takovou částku zaplatila za tanky, co v růžové blaženosti odprodala za hubičku.
Bylo nutné najít nějakou cestu, aby se občané nenaštvali. Což se takhle domluvit s Německem? Jako náhodou se hned v březnu 2023 Dedonder schází s nově zvoleným německým ministrem obrany Pistoriusem a zveřejňuje na svém Twitteru fotky z „konstruktivního mítingu“. To, že se jednalo o těchto transportérech je čistě má spekulace, je ovšem zvláštní, že se jedná o jedinou dokumentovanou schůzku s německým ministrem obrany „v úzkém kruhu“ na jejím profilu.
V září 2023 vychází na německé Deutsche Welle nenápadný článek, v kterém stojí, že „nejmenovaná“ evropská vláda koupila desítky ojetých tanků, které kdysi patřily Belgii. Prý ze zdrojů Reuters je zřejmě zakoupili Němci. Já si ale myslím, že je koupili Belgičané za pomoci Němců. Celkem 50 kusů Leopardů je dle článku prý již u výrobce Rheinmetall a ten je připravuje k předání Ukrajině.
Freddy samozřejmě mlčel a pro tisk řekl jen, že „je rád, že se tanky konečně zapojí do boje za svobodu.“ Freddy má ještě stále na skladě 112 rakouských armádních lehkých tanků SK-105 Kürassier z výzbroje belgické armády a byl by rád, aby se i ty „zapojily do boje za svobodu“. Jenže Rakousko nějak nechce vydat povolení k vývozu.. Nedávno se k němu do nestřeženého skladu vloupalo pár blogerů a udělalo si fotky. Trochu jsem si vzpomněl na Vrbětice
No tak hurá, ať žije demokracie a svobodný přístup k informacím, nebo? Nemusíme vědět, koho daně byly přesně použity, když se jedná o dobrou věc, nebo ano? A média se neptají.
Co takhle nakoupit nějaké nové tanky třeba v rámci evropské iniciativy ReArm? Ty určitě použijeme a pokud ne, poslouží třeba tady Freddymu nebo Strnadovi a ti je můžou poslat někam do Afriky nebo na Blízký východ, protože v té době už bude na Ukrajině nová vláda..
reklama:
Bezpečná služba při nákupu přes inzerát!
