, ,

Učitel má omezenou svobodu projevu

Posted by

Pražský odvolací soud zrušil osvobozující rozhodnutí prvoinstančního soudu v případě učitelky Martiny Benářové.

Hana Chaloupková, předsedkyně odvolacího senátu MS v Praze rozhodla, že soud by se měl zabývat některými souvislostmi případu a celým kontextem tehdejší vyučující hodiny. Požaduje doplnění dokazování a odkazuje na evropskou judikaturu, podle které lze na učitele pohlížet přísnější optikou.

„Učitel by měl mít vyšší míru odpovědnosti za to, co veřejně říká a zejména co říká před žáky,“ řekla Chaloupková

Učitelka vinu odmítá. V rámci obhajoby uvedla, že výroky byly řečeny při hodině mediální gramotnosti a že téma zvolila v souladu s pokynem ministerstva školství. Média podle jejího názoru o situaci na Ukrajině lhala.

Obvodní soud pro Prahu 6 učitelku osvobodil s odůvodněním, že nespáchala trestný čin a obžalovanou nelze soudit za názor, který projevila. Soud se dovolával na ústavně zaručenou svobodu slova, která převážila nad tím, že obžalovaná použila k ovlivňování svých žáků nevhodné metody.

Co předcházelo trestnímu stínání:

dne 5.4.2022, v 8. A. třídě pražské Základní školy Na Dlouhém lánu 43. věnovala učitelka Martina Bednářová hodinu slohu práci s textem, vysvětlovala co znamená kritické čtení, vztah mediálního světa a reality. Zvolila konflikt na Ukrajině jako aktuální téma. Zjistila, že žáci mají o konfliktu jen povrchní znalosti bez historického kontextu a na základě jednoho zdroje (ČT).

učitelka M. Bednářová objasňovala, co předcházelo zvláštní vojenské operaci (konflikt na Donbasu od r. 2014). Součástí hodiny byla i diskuze.

Vznikla tajná nahrávka na mobil v délce 17 minut, kterou pořídila jedna z žákyň.

dne 6.4. přišel otec jiného žáka (Jonáš Kroupa) za ředitelkou školy Renatou Riedlovou.

Proběhlo setkání učitelky Bednářové s ředitelkou a J. Kroupou. M. Bednářová vysvětlovala smysl vyučovací hodiny (základy mediální gramotnosti, hledání více zdrojů). Objasňovala, že v příští hodině by se žáci tématu věnovali v praxi v počítačové učebně. Na konci setkání ředitelka M. Bednářové oznámila, že dalšího dne už do školy nemá chodit (překážka na straně zaměstnavatele)

Dne 6.5. dostala M. Bednářová dopis s výpovědí. Reagovala tím, že trvá na dalším zaměstnání

M. Bednářová podala žalobu na propuštění z práce

dne 27. 2. 2022 proběhl Obvodní soud pro Prahu 6

Soud se zabýval nahrávkou jako důkazním materiálem, její veřejné přehrání trvalo 17 minut,

Strana žalovaná (Základní škola Na Dlouhém lánu), kterou před soudem zastupoval advokát JUDr. Jakub Blažek, si dala k nahrávce zpracovat odborné posudky z Fakulty sociálních věd, v nichž byl hodnocen způsob projevu M. Bednářové (lidový, emotivní) a byly zkoumány jednotlivé výroky z nahrávky. Dle posudků tyto výroky byly z velké části nepravdivé: etnické čistky na Donbase podle posudku neproběhly, např. OBSE to zkoumala a nemá to oporu v dostupné evidenci, podobně i výrok M. Bednářové týkající se snahy Ukrajiny o vstup do NATO, byl v posudcích hodnocen jako nepravdivý. Právní zástupce strany žalované sice připustil, že první řád neupravuje, co je dezinformace, ale stát má právo bránit svou integritu proti dezinformacím, jimž jsou vystaveni obyvatelé.

V srpnu 2022 bylo zahájeno trestní stíhání M. Bednářové podle § 405 (popírání,zpochybňování, schvalování, ospravedlňování genocidy).

Prvoinstanční soud v červnu učitelku zprostil. Státní zástupce se dovolal.

zdroj: Společenství PRAK


Martina Bednářová hovoří o svém případu

Napsat komentář